Február - Farsang
Mivel az Újvidéki Utcai Óvoda, a Katona József Utcai Óvoda, és a Gábor Áron Utcai Óvoda is hasonló módon valósítja meg a farsanggal kapcsolatos néphagyományokat, ezért, a három óvodát egyben mutatom be.
„Farsang Január 6.-tól vízkereszttől a húsvétvasárnapot megelőző negyvennapos böjt kezdetéig, hamvazószerdáig tartó változó hosszúságú időszak.” (Tátrai Zsuzsanna, Karácsony Molnár Erika, 1997, 266) a farsang zárt csoportszintű a téltemetés időszaka, és a tavaszvárás kezdete. Ezt, is mint minden ünnepséget a gyerekek nagy izgalommal várnak. A farsangot az álarcoskodás, alakoskodás, maskarázás, evés-ivás, táncmulatság, vigasság jellemzi.
A gyerekek folyamatosan tanulják a verseket, énekeket, festenek, rajzolnak, színeznek, készítik a különböző álarcokat. A csoportszobákat feldíszítik, lampionokkal, szerpentinnel, különböző álarcokkal, mert minél tarkább egy csoport, annál jobb lesz benne a hangulat. A gyerekek és a felnőttek különböző maszkokban, álarcokban, jó hangos hangszerekkel, csujjogatókkal, versekkel, énekekkel, állatfigurás ruhákban beöltözve elűzik a telet.
A Katona József Utcai Óvodában, hogy még hangosabban űzzék a telet, néptáncosok, és a Csiga Duósok is becsatlakoznak. Abban a szerencséshelyzetben vannak, hogy az összes terem összenyitható, így nagyon nagy termük van a mulatozásra. Ilyenkor elfelejtik az összes rosszat, és csak a vidámságra gondolnak, közben a megterített asztaloknál csemegéznek, eszik a finomabbnál finomabb dolgokat, a farsangi fánkot, üdítőznek, süteményeznek, de közben még mindig folyamatos a tánc, a gyerekekről mulatságos fényképek készülnek, amit a szülők nagyon nagy megelégedettséggel fogadnak. A nap végére a gyerekek kellemesen elfáradva pozitív élménnyel térnek haza. A farsang egyfajta örömünnep, csapatépítő, társas kapcsolat fejlesztő. A közös farsangi mulatság során, erősödik a közösségi érzés.
A farsangi mulatságokban megjelennek az udvariassági szokások fejlesztése gyakorlás révén, fejlődik az értelmi képességük, gondolkodásuk, emlékezetük, verbális kommunikációjuk, véleményüket jobban ki tudják fejezni. A farsangi néphagyományoknál meg kell említeni a Mohácsi Busójárást is, ami a farsang egyik legjellegzetesebb télűzése. Az óvodákban ezt beszélgetés formájában említik meg. Úgy gondolom, hogy ezt a fontos néphagyományt sem szabad elfelejteni.
Farsang farka lezárásaként meg kell említeni a Kiszebáb égetését, ami a népszokások jeles napja rongyokból, szalmából bábut készítenek, ami egy madárijesztőre hasonlító bábut rengeteg színes szalaggal a gyerekek körül kötik. Nagy hangoskodás közepette énekekkel, kereplőkkel csujjogatókkal, csattogtatókkal, elégetik a Kiszebábot most már biztosak, lehetünk abban, hogy hamarosan itt a Tavasz elűztük a Telet. Az összes óvodában mindenütt megvalósítják a Kisze-bábégetést.
Gömöriné Szulcsán Edit