Húsvét - Tavaszi ünnepkör
Mivel az Újvidéki Utcai Óvoda, Katona József Utcai Óvoda, és a Gábor Áron Utcai Óvoda hasonló módon, kevés eltéréssel valósítja meg a húsvéti népszokásokat, ezért a három óvodát ismét egyben mutatom be.
„Nagyböjt a keresztényegyházban a húsvéti előkészület ideje, Jézus 40 napi böjtölésének, kínszenvedésének emlékezetére tartják. A húsvétmozgó ünnep, aminek időpontja a negyvennapos böjt után Március 22.-e és Április 25.-e közötti időszakra eshet.” (Tátrai Zsuzsanna,, Karácsony Molnár Erika, 1997, 82.o)
A három óvodában a húsvét zárt csoportszintű. Mivel az egyházi ünnepekhez tartozik, ezért az óvó nénik beszélgetnek a negyvennapos nagyböjtről, Jézusról, a nagyböjt fontosságáról, és hogy a húsvét a keresztényegyház legfontosabb ünnepe. Csoportfoglalkozásokon a néphagyományokhoz kapcsolódó népszokásokkal ismerkednek, beszélgetnek, a húsvéti tojásról, a tojásfestésről, annak jelentőségéről, hogy mit szimbolizál a tojás. Közös játékos tevékenység közben elkezdik a rajzolgatást, színezést, festést, ragasztást. Az óvónő vág ki nekik húsvéttal kapcsolatos jelképeket, például nyulat, bárányt, tojást, ezeket dekorálják.
Folyamatosan tanulják a húsvéttal kapcsolatos mondókákat, verseket, dalokat, énekeket. A csoportszobákat közösen feldíszítik húsvéti dekorációkkal, az élősarokba kerülő barkafaágakra tojásokat tesznek, és nyuszifészkeket is készítnek. A lányok több ajándékot készítenek, mert a locsolkodásért még több ajándékot adnak. Elérkezik a húsvét nagy az izgalom, a fiúk hozzák a kölnit a lányok, pedig a sok szebbnél szebb piros tojást. A fiúk elmondják a verset, és gyűjtik a sok piros tojást. A Katona József Utcai Óvodában egy kicsit más, mert ott a lányos szülők is egy kicsit részesei a húsvéti hagyományoknak: a fiúknak sütnek süteményt, amit kosárkába tesznek a piros tojás mellé.
A gyerekek énekelnek, verselnek, majd az udvarra indulnak nyuszifészek keresésbe, csak az a kérdés, hogy hol lehetnek az ajándékok? A nyuszi a csoportok jeleivel ellátva az udvar különböző pontjain, egy nagy nyúlfészekbe tette őket. Az óvó nénik a gyerekekkel közösen énekelve elindulnak az udvaron, majd az egyik gyerek rátalál a bokrok közepén, az ajándékokra, és mondja, hogy ez a mi csoportunké, mire a többiek is odamennek, és mindenki rátalál a saját ajándékára. A nagy örömben már bontogatnák az ajándékokat, de meg kell várni még a csoportokba érnek. A csoportokban még természetesen nagy a húsvéti mulatozás majd egy kicsit lepihennek, az óvó néni pedig húsvéti mesét olvas nekik. Mikor hazaindulnak nagy örömmel, mondják a szülőknek, hogy itt járt a nyuszi. Az Újvidéki Utcai Óvodában a Katona József Utcai Óvodában, és a Gábor Áron Utcai Óvodában a Húsvéthasonló képen zajlik.
A húsvét nagyon sok pozitív élmény nyújt a gyerekeknek, megjelenik benne a társakhoz való viszonyulás, tolerancia, a közös élmények átélése, az együttműködés egymás alkotásainak megbecsülése, kölcsönös tisztelet. Fontos, hogy megtanulják elfogadni, és tolerálni egymás érzelmeit, és, hogy ki tudják mutatni sajátérzelmeiket. Megjelennek benne a kognitív képességek is.
Gömöriné Szulcsán Edit