Őszi ünnepkör: Szüret - Október
„A szüret gazdasági tevékenység és ünnep, ami általában, Szent Mihály napja (szeptember 29.) és Simon- Júdás napja (október 28.) közötti időszakban, társas kapcsolatokban zajlik. A paraszti hagyományokban a szüreti szokások a szőlőszedés befejezését jelentette. Szőlőlevelekből szüreti koszorút fontak és a falut körbejárták ünnepi formában.”(Balatoni és Gunszt, és Hortobágyi szerzőpáros 2015, 21. o.) Közkedvelt vidám csapatban végzett tevékenység volt, aminek a dalait a gyerekek a mindennapjainkban is megjelenítik. A szerzőpáros kiemeli, hogy a paraszti kultúrában szőlőőrző, szüreti és borral kapcsolatos népdalok kapcsolódtak a szürethez.
A Sás Utcai óvodában a néphagyományok ápolása közös családi nap keretében szürettel kezdődnek ez általában október első hete, de természetesen ennek még nagyon sok előzménye van. Az óvó nénik a gyerekekkel közösen elmennek a piacra, hogy megismerjék a különböző szürettel kapcsolatos terméseket. Vásárolnak kukoricát, szőlőt, tököt, amit majd a szüreti napon kifaragnak lámpásnak. Minden csoportban az óvó nénikkel közösen a gyerekek különböző formában készítenek rajzokat, festményeket, színezőket barkácsolnak, énekelnek, táncos műsort, verset, népi játékokat tanulnak, ami a szürethez kapcsolódik. A nagyobbak már különböző termésekből népi hangszereket készítenek, amit majd a szüretnél egy közös műsor keretében megszólaltatnak, például, dióból, gesztenyéből, makkból készítenek. A csoportokban nagy a készülődés, beszélgetés a szürettel kapcsolatban. Elérkezik a szüreti nap. Reggel korán elkezdődik a kukoricafőzés (amit én szoktam főzni) Ez lesz majd a délutáni hangulathoz a csemege. A gyerekek folyamatosan érkeznek az óvodába nagy izgalom közepette. Alig várják, hogy elérkezzen a délutáni közös program a szülőkkel együtt. Addig még a számos teendőt a gyerekek a felnőttekkel közösen végzik. A csoportokban a tököket az ünnephez kifaragják töklámpásnak, ami majd a délutáni rendezvény elmaradhatatlan kelléke, ez fogja bevilágítani az udvart. Az udvar egész díszítésében a gyerekek és a felnőttek is aktívan részt vesznek, közösen a kapukat csuhéjjal, kukoricaszárral, szőlőlevéllel, szőlőfürttel, tökformájú, kivágott képekkel, feldíszítik. A barkácsoláshoz, mustpréseléshez az asztalokat, székeket elrendezzük.
Az egész udvar ünnepi díszben áll. Délben a gyerekek hazamennek, hogy mire elkezdődik a délutáni közös családi szüreti mulatság egy kicsit felfrissülve (szülő, testvér) visszaérkezzenek. A műsor 15 órakor kezdődik, és 19 óráig tart. Érkeznek a gyerekek a kapuban, a belépő egy fürt szőlő, amit majd közösen préselnek le az óvó nénik, szülők, gyerekek. Belépéskor kapnak egy szavazócédulát. A gyerekek szürettel kapcsolatos rajzokat készítettek, és az óvodában ki vannak állítva, a családok szavaznak rá (a rajzok számokat kapnak) Az este végén a legjobbakat jutalmazzák, amikor az összes szülő és gyermek megérkezik, elkezdődik a nagy családi mulatság. A vezető óvónő köszönti az óvodásokat, a szülőket, az óvodát, támogatókat, segítőket. Ezt követően minden csoport előadja az erre megtanult műsorát kicsiktől a nagyokig. Nagy közös néptánccal, verssel énekkel „Kiszáradt a diófa” körjáték ez a társakkal való kapcsolatot tükrözi. Körben állva lerázzák a jelképes diót. Vannak néptáncosaink, akik évente eljönnek a hagyományőrző ünnepi műsorra, (nem tartozik szorosan a népszokásokhoz, de nálunk van arcfestés, lovacskázás, vattacukrozás, palacsintázás, üdítőzés). Ebben az évben voltak szülői támogatóink, akik az óvodai alapítvány részére nem pénzbeli támogatást nyújtottak, hanem egész napra, rendelkezésünkre álltak, és így biztosították a rendezvény gördülékeny lebonyolítását. Kaptunk tőlük asztalokat, székeket és fedett sátrakat, főztek bográcsost is, hogy az est végére egy jó élménnyel záruljon a közös családi hagyományőrző szüreti mulatság. Rengeteg üdítőt is biztosítottak. Közben a must is préselődik, a gyerekek barkácsolnak, kézműveskednek (tökmag és pattogatott kukorica-ragasztás, fűzés). A főtt kukorica és a bográcsos is lassan elfogy. Lassan már alkonyodik, amikor meggyújtjuk a kifaragott töklámpásokban a mécseseket, így emelvén az ünnepi hangulatot. Az egész műsor alatt szürettel kapcsolatos népdalok, énekek, versek szólnak. Nagyon jó hangulatú a családi hagyományőrző program ezért nehezen indulnak haza a családok. Az egész napról elmondható, hogy ez egy nagyon jó csapatépítő, társas kapcsolatokat erősítő tevékenység gyerekek, felnőttek és családok között. Nagyban segíti az esztétikai érzéküket, sok pozitív élményt, kapnak, erősíti a szociális kapcsolatot a család és óvoda közt.
Gömöriné Szulcsán Edit